TÜBİTAK » ULAKBİM » TRUBA » Faaliyetler İletişim  |  Site Haritası  |  English 
ULAKBİM
Ana Sayfa
Servisler
Sertifika Otoritesi
Projeler
Faaliyetler


BASARIM2017İleri Fortran Eğitimi

Planlanan Tarih:30 Ekim 2017 ve 1 Kasım 2017
Eğitim Yeri:TÜBİTAK ULAKBİM, T.C. Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı Eski Binası, Dumlupınar Bulvarı 2151 Cad. No:154 Çankaya/ANKARA
Eğitimi Verecek Öğretim Üyesi:Dr. Mustafa Kaya
Eğitim Süresi: 2 Gün


Fortran 90 standardı ile nesne-yönelimli programlama yolu açılan Fortran dilinin tam anlamıyla nesne-yönelimli özellikler kazanması Fortran 2003 standardı ile olmuştur. 2008 ve 2013 standartları da yayımlanmış olup bugün birçok büyük derleyici Fortran 2003/2008 standartlarını desteklemektedir.

Kurs, Fortran'a kazandırılan çokbiçimlilik yeteneğine yoğunlaşacaktır. Birçok açıklayıcı örnek ile nesne-yönelimli programlama geçmişi olan ve olmayan tüm kursiyerlere hitap etmektedir.

Hesaplamalı matematik alanında kullanımı gelenek haline gelmiş olan Fortran programlama dilinin son standartlar ile kazandığı modern yetenekler sayesinde geçmişte yazılmış birçok yazılımın daha rahat okunabilirlik ve daha profesyonel geliştirilebilirlik açısından güncellenebileceği değerlendirilmektedir.

Eğitim katılımı ücretsiz olup kontenjan sınırlıdır. Lütfen katılım sağlayacağınızı belirtmek için egitim@truba.gov.tr adresine, konusu "Ileri Fortran Egitimi" olacak şekilde e-posta atınız. Eğitim kesin tarihi ile ile ilgili tarafınıza e-posta yönlendirilecektir.


OpenMP

Planlanan Tarih:3 Kasım 2017 ve 10 Kasım 2017
Eğitim Yeri:TÜBİTAK ULAKBİM, T.C. Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı Eski Binası, Dumlupınar Bulvarı 2151 Cad. No:154 Çankaya/ANKARA
Eğitimi Verecek Öğretim Üyesi:Dr. Özgür Uğraş Baran
Eğitim Süresi: 2 Gün


OpenMP, özellikle çok işlemci çekirdeği taşıyan mimarilerde büyük hesap yükü gerektiren işlemler için kullanılan bir paralel çözüm kütüphanesidir. OpenMP'nin en büyük avantajı, Diğer paralelleştirme kütüphanelerinin aksine paralelleştirme işlemini programcının değil derleyicinin yapmasıdır. Bu sayede seri olarak yazılan kodların paralelleştirilmesi son derece hızlı olmaktadır.

OpenMP'nin diğer bir avantajı da çözüm ağı partisyonlarının azaltılarak hafıza etkin çözüm alınabilmesine imkan sağlamasıdır. OpenMP birden fazla bilgisayarda eş zamanlı olarak kullanılamasa da, hibrit paralelleştirme çözümlerine (OpenMP+MPI) imkan sağlamakta ve yukarıda bahsedilen sebepten dolayı hem hafıza kullanımı hem de çözüm hızında iyileşmeler elde edilmektedir.

Kurs kapsamında, OpenMP ve MPI karşılaştırılması ile başlanacaktır. Kurs boyunca kullanılacak programlama dili C'dir. FORTRAN örnekleri kurs sonrasında sağlanabilir. Kurs genel C derleyici yönlendirmesi (#pragma) yapısı ile başlayacak ve OpenMP ile ilgili yönlendirme mantığı anlatılacaktır. Kodun farklı bölgelerinin OpenMP ile şok izlekli hale getirilmesi için gerekli temel sentaksının ardından izlekler arası yük paylaşımı teknikleri anlatılacaktır. İzlekler arası senkronizasyon ile OpenMP genel programlama temeli bitirilecektir. Ardından, OpenMP paralelleştirmesinde performans tuzakları anlatılacak ve paralel performansın iyileştirilmesi için iyi pratiklere değinilecektir.

Eğitim katılımı ücretsiz olup kontenjan sınırlıdır. Lütfen katılım sağlayacağınızı belirtmek için egitim@truba.gov.tr adresine, konusu "OpenMP" olacak şekilde e-posta atınız. Eğitim kesin tarihi ile ile ilgili tarafınıza e-posta yönlendirilecektir.


MPI

Planlanan Tarih:13 Kasım 2017, 16 Kasım 2017 (Öğleden Önce) ve 17 Kasım 2017
Eğitim Yeri:TÜBİTAK ULAKBİM, T.C. Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı Eski Binası, Dumlupınar Bulvarı 2151 Cad. No:154 Çankaya/ANKARA
Eğitimi Verecek Öğretim Üyesi:Dr. Mehmet Karaca
Eğitim Süresi: 2.5 Gün


MPI (Message Passing Interface) detaylı ve büyük miktarda işlem gerektiren hesaplamaların daha kısa surelerde gerçekleştirilebilmesini amaçlayan yazılımlarında çok sayıda işlemcinin birlikte çalışmasını sağlayan yazılım kütüphanesidir.

Kurs kapsamında MPI ortamı, noktasal ve kolektif haberleşme, haberleşme yöntemleri, oluşturulmuş veri biçimleri kullanılarak haberleşme konuları hakkında bilgi verilecektir. MPI I/O fonksiyonlarından bahsedilecektir.

Eğitim katılımı ücretsiz olup kontenjan sınırlıdır. Lütfen katılım sağlayacağınızı belirtmek için egitim@truba.gov.tr adresine, konusu "MPI" olacak şekilde e-posta atınız. Eğitim kesin tarihi ile ile ilgili tarafınıza e-posta yönlendirilecektir.


© 2007 TÜBİTAK-ULAKBİM Görüşleriniz